Zajímavosti českých měst

Pracuji jako učitelka na základní škole. Učím vlastivědu na prvním stupni. Pokaždé, když přijde doba, kdy probíráme zajímavosti českých měst, zaráží mě, jak málo moji žáci vědí o krásách naší vlasti. Velice mě mrzí, že neexistuje žádný vládní projekt, který by se zaměřoval na zajímavosti českých měst a blíže by je představoval žákům základních škol. Samozřejmě, všichni žáci znají Prahu, Staroměstské náměstí, Karlův most, Tančící dům. Ale kdo například slyšel o Litomyšli? Kromě toho, že je ve vyjmenovaných slovech, která se učí ve čtvrté třídě, možná jeden nebo dva premianti budou vědět, kde se nachází na mapě. Právě proto jsem pro vás připravila příspěvěk, kde vyjmenovávám zajímavosti českých měst, o kterých je málo slyšet. Spolu s dětmi vytváříme různé projekty, aby lépe poznali Českou republiku, a právě tato tři města vyhrála v naší třídní soutěži.

1) Litomyšl – Město ve Východních čechách se nachází na pomezí Čech a Moravy. Je tu velice úrodný kraj a v minulosti zde bylo arcibiskupství a klášter. Právě proto tu zbyly rozsáhlé památky, které se díky památkám UNESO a Evropské unii mohly nově z rekonstruovat. Najdete tu například zámek, klášter, muzeum a kostel Nanebevzetí Páně. Narodilo se tu také mnoho významných českých intelektuálů a spisovatelů. Mezi mnohými zmiňme například Aloise Jiráska.

2) Žďár nad Sázavou – malé útulné město nedaleko Žďárských hor vybízí jak k turistice, tak k objevování kulturních památek. Můžete tu najít například klášter řádu cisterciáků nebo kostel Jana Nepomuckého, k němuž přichází mnoho poutníků.

3) zámek Nové Hrady – Zámek Nové Hrady je obklopen malebnou krajinou a pískovcovými skalami. V bezrpostřední blízkosti zámku, který je mimochodem v soukromém vlastnictví, lze najít ohradu s několika desítkami daňků. Přímo v areálu zámku je muzeum kol a také přírodní bludiště. Ideální tip na příjemné rodinné odpoledne.

(Visited 80 times, 1 visits today)